Historie klubu

Novodobá historie klubu FC Nové Hamry

V srpnu roku 1999 byl po roční snaze zaregistrován fotbalový klub v Nových Hamrech. Od té doby nese jednoduchý a výstižný název FC Nové Hamry. Klub má statut občanského sdružení. To bylo registrováno Ministerstvem vnitra ČR dne 22. 2. 1999 pod č. j. 1-39182/99-R. Poté byl klub registrován u Českého svazu tělesné výchovy
pod organizačním číslem 3403151 a u Českomoravského fotalového svazu pod číslem 311 064.
Hlavním cílem klubu je organizace sportovní činnosti v rámci zapojení do sportovních a tělovýchovných aktivit a zabezpečení odpovídajících materiálových a tréninkových podmínek. Jde především o účast v mistrovských soutěžích ČMFS karlovarského okresu. V červnu pořádá tradiční turnaj HAMER CUP na travnatém hřišti v Nových Hamrech. Sám se také různých turnajů účastní.

Dne 20. 12. 2000 bylo slavnostně otevřeno nové sociální zařízení pro FC Nové Hamry. Jsou zde šatny pro hosty a domácí s oddělenými sprchami, šatna a sprcha rozhodčího, společné záchody a bistro. Moderní stavba splňuje standardní požadavky kladené na budovy tohoto typu.
Stavba započala 19. září a již 20. prosince byla otevřena. Nebylo by tomu tak, kdyby se obci nepodařilo získat dotaci na stavbu. Nelze opomenout ani množství práce hamerských fotbalistů, které do díla vložili.

Základním motivem znaku je fotbalový míč (prostorově vypouklý) na oranžovém podkladu. Tento podklad je uzavřen v modrém kruhu symbolizujícím semknutost hamerského mužstva. Jedenáct písmen v půlkruhu v horní části značí jedenáct fotbalistů na hřišti. Stejně jako jednotlivé písmeno znamená pramálo a jeden hráč toho moc neuhraje, spolu dohromady tvoří pevný a silný tým - FC Nové Hamry. Letopočet v dolní části charakterizuje rychlé a průbojné mládí. Centrem znaku je znak obce znamenající příslušnost klubu k Novým Hamrům.

Dosavadní půseboní v soutěžích

Sezóna 1999 – 2000
V první soutěžní sezóně po vzniku FCNH se hamerští umístili na posledním místě IV. třídy se ziskem 16 bodů za 4 výhry, 4 remízy a 14 proher. Vstřelili 34 branek a 55 jich obdrželi.

Sezóna 2000 – 2001
Po výrazném zlepšení náš klub obsadil ve IV. třídě 4. místo při zisku 42 bodů za 13 výher, 3 remízy a 6 proher. Dokázali vsítit 65 branek a 45 jich obdrželi.

Sezóna 2001 – 2002
Po 32 vybojovaných bodech skončili hamerští na 6. místě tabulky IV. třídy karlovarského okresu. 9x vyhráli, 6x odešli poraženi a 5x remizovali. Vstřelili 61 branek a z brány vyndavali míč 34x.

Sezóna 2002 – 2003
Mužstvo hamerských skončilo na 4. místě tabulky základní části IV. třídy skupiny A.
Vstřelilo 47 branek a obdrželo jich 30. Vyhráli v 6 případech , v 6 remizovali a ve 4 případech prohráli.

Pouze první tři mužstva postupovala do tzv. barážové skupiny, kde hrála dvoukolově každý s každým s prvními třemi ze skupiny B o postup do vyšší soutěže. Novým Hamrům unikl postup do barážové skupiny jen o bod také tím, že v posledním kole Andělská Hora nepřijela k utkání do Horní Blatné. Právě Horní Blatná postoupila do barážové skupiny na úkor Nových Hamrů.

Mužstva ze skupiny A i B IV. třídy, která nepostoupila do barážové skupiny, byla rozdělena po čtyřech do tří skupin. V každé skupině se hrálo dvoukolově každý s každým a vítěz skupiny získal tzv. pohár útěchy.

Nové Hamry v nadstavbové části prohrály pouze jednou a to v Počernech. Ostatní
zápasy cekem s přehledem vyhrály a zápas s Andělskou Horou byl kontumován v jejich prospěch. Novohamerští na závěr sezóny vybojovali alespoň pohár útěchy.

Sezóna 2003 – 2004
Hamerští horalové obsadili 1. místo tabulky základní části IV. třídy skupiny A a zajistili si tak historický postup do III. Třídy !!!
V 18 zápasech vybojovali 44 bodů za 14 výher, 2 remízy a stejně tolik proher.
Vstřelili 65 branek a obdrželi jich 28.

Po skončení základní části měl zřejmě OFS obavu, aby se hráči koncem sezóny nenudili, a nařídil ještě po dvou utkáních stejně umístěných ve skupinách A i B.
  1. utkání SK Andělská Hora - FC Nové Hamry 1:5
  2. utkání FC Nové Hamry - SK Andělská Hora 7:3

Novohamerští obstáli v porovnání sil s nejlepším týmem skupiny B a zaslouženě zvítězili.

4. třída - sk. A

Sezóna 2004 – 2005
Cílem v této sezóně bylo se zabydlet ve III. třídě.
Nakonec bojovali o postup který jim utekl o dva bodíky. Při 15 výchrách, 4 remízách a 7 prohrách získali 49 bodů. Vstřelili 70 branek a obdrželi jich 50.
Obsadili 4. místo.
3. třída

Sezóna 2005 - 2006
Hamry ve své druhé sezoně ve III. třídě karlovarského okresu opět patřili k nejlepším a probojovali se až do baráže o postup do okresního přeboru.
V základní části skončili na třetím místě s poměrem vstřelených/obdržených gólů 57 ku 39.
Statistika: 16 výher, 2 remízy, 8 proher.

Sokol Sadov - FC Nové Hamry 2 : 2 (2 : 0 PP)
Na stadionu Čechie Dalovice začali nadějněji Novohamerští, ale ta koncovka! Proto se brzy osmělil i Sadov a v 11. minutě trefil Škarban z přímého kopu břevno. Další šanci nevyužil Petra, ale po půlhodině zakončil pěknou kombinaci přesnou střelou k pravé tyči kapitán Wolf a domácí vedli. Za chvíli přišla malá přestávka na občerstvení všech hráčů, a to se nevidí ani na světovém šampionátu. Bylo to ale správné, ačkoli pořád ještě dopoledne, horko už bylo nesnesitelné. Novohamerské pokusy končily daleko vedle branky, a tak jako blesk přišel průnik Soukupa, který si narazil o brankáře a napodruhé pohodlně skóroval do prázdné. Vyrovnání doslova do šatny, za chvíli sudí poločas ukončil.
Druhou část začalo zranění Doležala (musel do nemocnice) a zdálo se, že to Sadov definitivně položí. Jenomže Nové Hamry byly milosrdné a samy se připravily o historický úspěch. Vždyť tolik neproměněných šancí nemohlo zůstat bez odezvy. Vrcholem byl v 53. úlet Vlasatého, který po vyšachování celé obrany střílel do prázdné branky z jednoho metru (!) tak razantně, že míč ještě na čáře stihl gólman chytit. Nakonec přece jen v 73. uspěl hlavou volný Petrovič a radost měl obrovskou. Možná jeho chvilkové osamocení před brankou způsobilo chvíli před tím sadovské střídání, stopera Jána Ištvána nahradil jeho syn Lukáš, ovšem šel do útoku a na stopera se stáhl chvíli před- tím střídající Václav Žid. V dalším průběhu ale obranu organizoval dobře. Hosté měli znovu další šance, ale uráželi fotbalového pánaboha, tutovky Rudolského a Rakyty už nemohl nechat bez povšimnutí. První varování vyslal pět minut před koncem Košťál sice nepovedenou střelou, ale velmi nepříjemnou, která před brankářem skočila a nejstarší hráč na hřišti, osma-čtyřicetiletý gólman Pavlík musel zpátky a vyrážet zpod břevna. Nakonec už v nastaveném čase přišel centr z pravé strany a spasitel Roman Dyk zajistil Sadovu euforii. Ta vydržela i v následném penaltovém rozstřelu, naopak zdrcení Novohamerští nedali ani jednu, a tak sen o historickém postupu zazdili neproměňováním šancí. Sadov se tak vzepřel tradici a okresní přebor udržel, však také bylo po poslední penaltě veselí a děkovačka fanouškům se dvěma bubny.

Penaltový rozstřel: Škarban vedle, Krajňák nad, Václav Žid 1:0, Rudolský brankář chytil, Miroslav Žid vedle, Rakyta brankář chytil, Košťál 2:0, Pazdera břevno.

Sokol Sadov: Krejčí Hrbek, Ján Ištván (67. Lukáš Ištván), Wolf, Hrbek Škarban, Košťál, Miroslav Žid, Petra Doležal (48. Václav Žid), Roman Dyk. Trenér Roman Dyk, vedoucí Radek Koch.
FC Nové Hamry: Pavlík Petrovič, Vorlický, Buchar, Rakyta Křeček, Pazdera, Demčák (80. Krajňák) Vlasatý, Soukup, Rudolský. Trenér Jiří Krajňák, vedoucí Michal Halapej.

Tradice a způsob barážových zápasů o účast v okresním přeboru fotbalistů byly v sobotním dopoledni zcela rozmetány. Poprvé rozhodovaly až penalty a příslušnost k soutěži poprvé potvrdil zástupce okresního přeboru.

Sezóna 2006 - 2007
V následující sezóně si hamerští ještě polepšili. Skončili o bod druzí za Božičany a znovu se vydali do baráže kde opět narazili na Sadov.
V sezóně měli následující výsledky: 17 výher, 5 remíz a pouhé 4 prohry. Vstřelili 68 branek proti pouhým 28 obdrženým.
Barážové utkání FC Nové Hamry x Sokol sadov 1 : 2 ( hříště Stará Role ):

Duel začali horalové velkým náporem a Sadov se měl co otáčet. Hamerští kombinovali a snažili se hrát útočně, zatímco hosté hráli ze zabezpečené obrany na rychlé protiútoky. V 8. minutě nastřelil břevno sadovské branky Vlasatý, který tím začal galakoncert zahozených šancí ze strany horalů. Postupně neuspěli Petrovič, Krajňák ani Pazdera. Sadov se dostal ke slovu o pár minut později kdy rychlý průnik Romana Dyka zlikvidoval na poslední chvíli gólman Hamrů Pavlík.

V 16. minutě vyslal do šestnáctky hostí novohamerský Karel Dejl kolmici na Křečka, ale ten se své šance zalekl a tváři v tvář brankáři Sokola Dyka neuspěl. Uhodilo až ve 30. minutě, kdy obral o míč kličkujícího stopera Sadova Petrovič a poprvé rozjásal své fanoušky. Hned nato hamerští uzavřeli Sadov na jejich polovině, ale bez brankového efektu. Ve druhém poločase Sadov otevřel hru a bylo se na co koukat. Hamry „pálily“ jednu šanci za druhou a Sadov využíval jejich zaváhání rychlými brejky.

V utkání pak také na sebe čím dál víc poutali pozornost rozhodčí, kteří vnesli na hřiště nervozitu svými nepřesnými výroky. Když časomíra ukazovala 82. minutu polil novohamerský tým studený pot. Po nedorozumění domácího brankáře Pavlíka s obráncem vyrovnal z pětadvaceti metrů chytrým obloučkem Václav Žid. Aby toho nebylo málo, dorazil Hamry tři minutky před koncem Roman Dyk, který zakroutil rohový kop do branky soupeře s přispěním brankáře Pavlíka.

Branky: 30. Dan Petrovič – 82. Václav Žid, 87. Roman Dyk.